szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A szabályok január 6-ig lesznek érvényben, de bármikor felülvizsgálhatják őket.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

A francia és az uniós polgárok kedden éjféltől ismét beléphetnek Nagy-Britanniából Franciaországba, feltéve, hogy negatív, 72 óránál nem régebbi koronavírusteszttel rendelkeznek - írja a Reuters a francia miniszterelnöki hivatalra hivatkozva.

Az áruszállítás újrakezdéséről később tesznek bejelentést - közölte a francia közlekedési miniszter.

„A repülők, a hajók és az Eurostar vonat újra közlekedhetnek szerda reggeltől ” – írta a Twitteren Jean-Baptiste Djebbari.

A francia miniszterelnöki hivatal közleménye szerint szintén beutazhatnak Franciaországba a brit állampolgárok vagy olyan harmadik ország állampolgárai, akik az Európai Unióban rendelkeznek lakhellyel, feltéve, ha nem fertőzöttek.

A francia kormány közlése szerint a diplomaták és családtagjaik, egészségügyi dolgozók, a repülőgépek, vonatok és buszok személyzete és üzemeltetői is szintén beléphetnek az országba Nagy-Britanniából.

A szabályok január 6-ig lesznek érvényben, később azonban felülvizsgálhatják azokat.

Az Európai Bizottság egyébként kedden azt javasolta, hogy függesszék fel az Egyesült Királyságból érkezők beutazási tilalmát – közölte a testület.

Az Egyesült Királyságban szeptember 20-án mutatták ki a koronavírus egyik új mutációját, amely november végén, illetve december elején kezdett nagyobb tempóban terjedni Londonban és Anglia délkeleti részén.

A vírus új változata miatt múlt hét vasárnap Franciaország, Belgium, Hollandia, Németország, Ausztria, Írország, Olaszország, Horvátország, Bulgária, Románia, a balti országok, valamint Törökország, Izrael, Kuvait, Kanada és Salvador jelentette be, hogy nem enged be repülőket az Egyesült Királyságból. Hollandia nem fogad be onnan érkező kompokat sem, a franciák pedig leállították a tengeri teherforgalom fogadását is. Később Lengyelország is csatlakozott az országokhoz, és Magyarország is úgy döntött, hogy megtiltja az Egyesült Királyságból érkezők beutazását.

Az országok annak ellenére döntöttek a korlátozás mellett, hogy az új mutációról egyelőre nagyon keveset tudni. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) vasárnap kiadott tájékoztatójában is felhívta a figyelmet, hogy egyelőre nem tudni, hogy mennyivel fertőzőbb az új variáns, milyen mértékben terjedt el az Egyesült Királyságban, vagy hogy mennyire hatékonyak vele szemben a már kifejlesztett vakcinák.

A BioNTech elnöke mai sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy "nagy valószínűség szerint" az oltásuk az új mutáció ellen is véd, szükség esetén pedig hat hét alatt tovább lehet fejleszteni.