szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az országos tiszti főorvos más részleteket is elárult az oltásról: fél óra kell majd a beadáshoz, a várandós nőknek pedig nem ajánlja a vakcinát. A teljes védettség a második oltás utáni hetedik napra alakul ki.

Koronavírus-járvány
Fellélegezhet kicsit a világ, a Covid-19 ugyan nem tűnt el, de nem keseríti meg a mindennapokat. Ám visszatér-e? És mi van a betegség utóhatásaival? Cikksorozatunkban megtalál mindent, ami a koronavírus-járványról tudnia kell.
Friss cikkek a témában

Készülünk a vakcina fogadására az ünnepek alatt is – mondta az operatív törzs szerdai tájékoztatóján Müller Cecília országos tiszti főorvos, aki szerint országszerte 25 helyen fogják az oltásokat beadni. Az első adag Pfizer-vakcina 26-án fog érkezni, 10 ezer vakcina, a tiszti főorvos szerint "egy jelképes adag". Első körben az egészségügyi dolgozóknak biztosítják az oltás lehetőségét.

Arról is beszélt, hogy miként zajlik majd az oltás: a jelentkezőnek az oltás beadása előtt ki kell majd töltenie egy kérdőívet, hogy kiderüljön például, nincs-e esetleg allergiája valamelyik összetevőre. Ezután beleegyező nyilatkozatot kell tennie, utána kapja meg az oltást – izomba, jellemzően a deltaizomba –, majd 20 perces megfigyelésre még ott kell maradnia, ha esetleg komplikációk lépnének fel. Az egész összesen fél órát fog igénybe venni – mondta Müller Cecília, aki szerint figyelni kell utána a tüneteinket is.

Mindenki, akit beoltottak kapni fog egy oltási kártyát, amiről kiderül, mikor, milyen oltást kapott, és mikor kell jelentkeznie a második oltásért. A tiszti főorvos azt mondta, hogy az injekció beadásának helyén kis bőrpírra, esetleg nyirokcsomó-duzzanatra lehet számítani, és azt javasolta, hogy mindenki pihenjen utána egy keveset. Jelezte, hogy

Nem ajánlják az oltást a várandósoknak, illetve azoknak, akik gyereket szeretnének, akik pedig megkapták az oltást, de gyereket terveznek, azok még várjanak a gyerekvállalással 2-3 hónapot.

Tesztre jelentkezhetnek a tanárok a második félév előtt

A pedagógusokat arról tájékoztatta, hogy december 30-ig jelentkezhetnek koronavírusteszt-mintavételre, ha szeretnék magukat letesztelni a következő félév előtt. Egy online felületen lehet jelentkezni, a mintavételek január 1-2-án lesznek.

Kicsit más lesz, mint máskor – mondta a karácsonyról, aminek az üzenete szerinte "Bennünk fogalmazódik meg. A külső körülmények ezt befolyásolhatják, de az ünnepek megélését saját lelkületünk alakítja." Utána mindenkinek békés, “szeretettel és örömmel teli, áldott karácsonyt" kívánt.

MTVA

Előzőleg ismertette az aktuális járványügyi adatokat, a 154 elhunytról azt mondta, hogy kicsit látni csökkenő tendenciát, ami bizakodásra ad okot, de óvatosan kell ezt kezelni, mert egyes a szomszédos országokban megint romlanak az adatok.

Megfertőződhetünk az első oltás után?

A tiszti főorvos három kérdésre válaszolt. 

Kiderült például, hogy megfertőződhet-e valaki az első oltás után, és megkapja-e a másodikat, ha beteg lett. A tiszti főorvos szerint a védőoltás nem biztosít azonnali védettséget, a második oltás is azért kell, hogy a kialakuló immunitást megerősítsék. Közölte, hogy

A teljes védelem a második oltást követő hetedik napra alakul ki.

Vagyis nem lehet kizárni a megfertőződést a két oltás között, ezért meg kell tenni mindent a fertőzés elkerülése érdekében, be kell tartani a higiénés szabályokat – mondta. Ha valaki mégis beteg lesz, az első oltás után, akkor őt addig nem oltják be, míg át nem esett rajta.

Egy kérdés a fertőzésen átesett betegek kontrollvizsgálatára vonatkozott, amire azt mondta, hogy akit súlyos állapotban kezeltek kórházban, azokat tudomása szerint mindig visszahívják.

Egy másik kérdés pedig arra, hogy érdemes-e mentőt hívni, ha valaki rosszul van, és teszteltetni szeretné magát. Erre úgy válaszolt, hogy koronavírusos tünetek esetén a háziorvost, ügyeleti időszakban pedig a háziorvosi központi ügyeletet kell hívni, ha pedig valaki nagyon rosszul van, akkor a mentőt.

Kiss Róbert rendőr alezredes válaszából az derült ki, hogy ugyan december 24-én este felfüggesztik a kijárási korlátozást, de a csoportosulás és gyülekezési tilalom érvényben lesz akkor is.

A kérdések előtt Kiss Róbert ismertette a járványhelyzettel kapcsolatos rendőri tevékenységeket. Többek között elmondta, hogy

  • 276 emberrel szemben intézkedtek a rendőrök az elmúlt 24 órában a járványügyi szabályokkal kapcsolatban: 106-ot figyelmeztettek, 84-et megbírságoltak, 58-at feljelentettek szabálysértésért.
  • az üzletekben 653 rendőri intézkedést hajtottak végre,
  • 381 emberrel szemben intézkedtek a kijárási korlátozások,
  • és 155 emberrel szemben a beutazási szabályok megsértése miatt,
  • összesen 11 099 karanténellenőrzést végeztek
  • 3719 ember esetében rendeltek el hatósági házi karantént, amivel a karanténban lévők száma 29 316-ra emelkedett,
  • 3926-an töltötték le a karantén-alkalmazást.