szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Hatalmas sztorit ígért a New York Post arról, hogy Joe Biden miként próbált visszaélni a hatalmával, de minél több részlet ismert, annál jobban megkérdőjelezhető az egész hitelessége. Donald Trump újraválasztási kampányának fiókját a Twitter fel is függesztette és a Facebook sem engedi terjeszteni a cikket, amíg nem bizonyosodik be a hitelessége.

Biden nyert, Trump még küzd - amerikai elnökválasztás 2020
November 3-án elnökválasztást tartottak az Amerikai Egyesült Államokban. A republikánus Donald Trump és demokrata kihívója, Joe Biden közti verseny több államban nagyon szoros volt, így végül csak november 7-én derült ki: Joe Biden lesz az USA 46. elnöke. Kövesse az elhúzódó elnökválasztás fejleményeit és lehetséges következményeit a hvg.hu-n.
Friss cikkek a témában

Felfüggesztette a Twitter Donald Trump amerikai elnök újraválasztási kampányának hivatalos fiókját. Ott ugyanis közzétettek egy videót, amelyben a New York Post híres-hírhedt cikkéről volt szó. A lap azt állítja, hogy Joe Bidennek a Burisma nevű ukrán energetikai céghez fűződő kapcsolatáról jutott hozzá leleplező e-mailekhez, de a történet annyira sántít, hogy a Twitter nem engedi terjeszteni.

Az bizonyított tény, hogy a demokraták elnökjelöltjének fia, Hunter Biden állást kapott a Burisma igazgatótanácsában. A New York Post most azt állítja, hogy Joe Biden a fia kérésére járt közben a Burisma ügyében alelnökként, és nyomást gyakorolt Ukrajnára, hogy az ügyben vizsgálódó főügyészt leváltsák. Csakhogy ezzel a váddal a republikánus vezetésű vizsgálóbizottság sem tudott mit kezdeni, kimondták, hogy nem történt semmi törvénytelen.

Az amúgy elkötelezett Trump-párti lap azt állítja, hogy egy delaware-i laptopszerelőnél adott le valaki egy laptopot tavaly áprilisban, majd három hónapig nem jelentkeztek a gépért, ezért a szerelő belenézett, és megtalálta a gyanús maileket. A történet több ponton is furcsa: a szerelő, aki megkapta a laptopot, a cikk szerint látássérült, így nem látta, ki adta le a gépet, csak egy matricáról sejti, hogy Hunter Biden lehetett. Egy bírósági végzést is közölnek, amellyel az FBI lefoglalta a gépet, máskor pedig azt állítják, hogy a szerelő maga értesítette a hatóságot. A fényképeken a személyes adatokat annyira rosszul takarták ki, hogy könnyű volt megtalálni a szerviztulajdonost. Amikor aztán őt kérdezte a média az ügyről, önellentmondásba keveredett arról, pontosan mi is történt.

Még jobban aláássa a történet hitelességét az, hogy nem az e-mailekről készült képeket tették közzé, hanem a képekről készült PDF-fájlok képeit. A metaadatokból pedig kiderült, hogy egy kulcsfontosságúnak nevezett mailt nem a beérkező levekek közül szedtek ki, hanem a feladó elküldött leveleiből, és az is, hogy volt olyan levél, amellyel négy órán át dolgoztak.

A republikánus vezetők most a szólásszabadság megsértéséről beszélnek, Jack Dorsey-t, a Twitter elnök-vezérigazgatóját be is idézték meghallgatásra a Szenátusba - ahogy Lindsey Graham, az igazságügyi bizottság elnöke fogalmazott, "magyarázatot kell adnia arra, hogy a Twitter miért él vissza a hatalmával, hogy elnémítsa a sajtót és fedezze a korrupciós vádakat". Dorsey mindenesetre a Twitteren már közzétette az indoklást: meghackelt anyagokat tilos közzétenni. Andy Stone, a Facebook kommunikációért felelős vezetője pedig azt írta, hogy ellenőrizni kell a cikk állításainak hitelességét, addig is korlátozzák a terjesztését.